2021 Olympics: full US track and field team, schedule, medal contenders

Full schedule (events in chronological order)

July 29

8 p.m. to 8:15 p.m. ET: Men’s 400m hurdles, round 1; 800m women, round 1; men’s obstacle course 1st round; 100m women, round 1; qualification for the men’s high jump; men’s disc qualification

July 30

6 a.m. to 7:30 a.m. ET: Women’s 5,000, Round 1; women’s triple jump qualification; qualification for women’s shot put; mixed relay 4x400m round 1; men’s 10,000m final; 8 p.m. to 10:35 p.m. ET – Women’s 400m Hurdles, Round 1; qualification for women’s discus throw; qualification for men’s pole vault; 800m men, round 1; 100m hurdles women, round 1; 100m men preliminary round

July 31

6:10 am to 8:50 am ET: qualification for the men’s long jump; 100m women semi-finals; 100m men, round 1; men’s discus throw final; women’s 800m semi-finals; 4x400m mixed relay final; women’s 100m final

8:10 p.m. to 9:45 p.m. ET: Qualifying for the women’s hammer throw; 3,000 m steeplechase women, round 1; qualification of the women’s long jump; women’s shot put final; 400m men round 1

1st of August

6:10 a.m. – 8:50 a.m. ET: men’s high jump final; the semi-finals of the 100m men; the semi-finals of the women’s 100m hurdles; women’s triple jump final; the semi-finals of the men’s 800m; the semi-finals of the men’s 400m hurdles; men’s 100m final

8:00 p.m. to 10:50 p.m. ET: Qualifying for Men’s Hammer Throw; 1,500m women, round 1; men’s long jump final; 200m women, round 1; women’s 100m hurdles final

August 2nd

6:20 am to 8:40 am ET: Qualifying for the women’s pole vault; the women’s 200m semi-finals; women’s discus throw final; the semi-finals of the men’s 400m; the semi-finals of the women’s 400m hurdles; men’s 3000m steeplechase final; women’s 5,000m final

8 p.m. to 11:20 p.m. ET: men’s triple jump qualification; 1,500m men, round 1; qualification of women’s javelin throw; 400m women, round 1; women’s long jump final; 200m men, round 1; men’s 400m hurdles final

August 3

6:10 a.m. – 8:50 a.m. ET: Men’s 110m hurdles, round 1; qualification for men’s shot put; men’s pole vault final; 5,000m men, round 1; women’s hammer throw final; the semi-finals of the men’s 200m; women’s 800m final; women’s 200m final

8 p.m. – 10:40 p.m. ET: Men’s decathlon (100m); qualification of the men’s javelin throw; women’s heptathlon (100m hurdles); men’s decathlon (long jump); women’s heptathlon (high jump); the semi-finals of the men’s 110 m hurdles; women’s 400m hurdles final; men’s decathlon shot put

August 4

5:30 a.m. – 8:55 a.m. ET: Men’s decathlon (high jump); semi-finals of the 1500m women; women’s heptathlon (shot put); the semi-finals of the women’s 400m; women’s 3000m steeplechase final; men’s hammer throw final; women’s heptathlon (200m); men’s 800m final; men’s decathlon (400m); final 200 m men

8 p.m. to 11:45 p.m. ET: men’s decathlon (110 m hurdles); women’s high jump qualification; women’s heptathlon (long jump); men’s decathlon (discus throw); women’s 4x100m relay, round 1; men’s triple jump final; men’s shot put final; 4x100m relay men, round 1; men’s 110m hurdles final; women’s heptathlon (javelin throw); men’s decathlon (pole vault)

5 August

3:30 a.m. ET: 20 km walk men

6:15 a.m. – 8:40 a.m. ET: men’s decathlon (javelin throw); women’s pole vault final; women’s 4x400m relay, round 1; semi-finals of the 1500m men; the men’s 400m final; women’s heptathlon (800m); men’s decathlon (1,500m)

4:30 p.m. ET: Men’s 50 km walk

August 6

3:30 a.m. ET: 20 km walk women

7:25 a.m. – 9:50 a.m. ET: 1st round of the men’s 4x100m relay; women’s javelin throw final; men’s 5,000m final; the women’s 400m final; women’s 1,500m final; women’s 4x100m relay final; men’s 4x100m relay final

6 p.m. ET: Women’s Marathon

August 7

6:35 a.m. – 8:50 a.m. ET: Women’s High Jump Final; 10,000m women; men’s javelin throw final; men’s 1500m final; men’s 1500m final; women’s 4x400m relay final; men’s 4x400m relay final

6 p.m. ET: men’s marathon

Athletes to watch

Gwen berry: Placed third in the women’s hammer throw trials, but Berry entered the limelight for her activism leading to Tokyo, including turning away from the US flag during the national anthem at the US trials.

Trayvon Bromell and Noah Lyles: The respective 100 and 200-meter champions at the US trials, Bromell and Lyles each set the best times in the world this year in their respective races. Bromell ran a 9.77 in the 100 in early June in Mirmar, Fla., And Lyles ran a 19.74 at the US 200 trials.

Matthew Centrowitz: The gold medalist in the 1500m in 2016 returns to defend his title.

Ryan crouser: Aiming for second consecutive gold in shot put after setting world record in trials.

Allyson Felix: The 35-year-old legend will get a well-deserved start as one of America’s best sprinters of the past two decades. She won silver in the 400 in 2016.

JuVaughn Harrison: Won both the long jump and the high jump at the US Trials and will be the first man in 100 years to compete in both events at the Olympics.

Erryon knighton: The next American sprint star and the youngest member of the team at 17. Signed a professional contract with Adidas at age 16, giving up a college career in athletics and football. He finished third in trials with a world record in the under-18 200-meters of 19.84.

Sydney mclaughlin: The 21-year-old broke the world record in the 400-meter hurdles in practice with a 51.9 – the first woman to cross the 52-second mark in this event. At 16, he became the youngest American track qualifier for the 2016 games.

Dalilah Mohammed: The reigning gold medalist in the 400 hurdles and McLaughlin’s best competition.

Gabby thomas: Harvard neurobiology graduate enters Tokyo as 200 favorite. Doctors discovered benign tumor in her liver before testing, but she won in 21.61 – second fastest time in history female behind track legend Florence Griffith-Joyner.

Listing

Men’s team

100m: Trayvon Bromell, Ronnie Baker, Fred Kerley, Kenny Bednarek (100, 4×100 relay)

200m: Noah Lyles, Kenny Bednarek, Erriyon Knighton

400m: Michael Norman, Michael Cherry, Randolph Ross, Trevor Stewart (400, 4×400 relay)

800m: Clayton Murphy, Isaiah Jewett, Bryce Hoppel

1,500 m: Cole Hocker, Matthew Centrowitz, Yared Nuguse

3000m steeplechase: Hillary Bor, Benard Keter, Mason Ferlic

5,000 m steeplechase: Woody Kincaid, Grant Fisher, Joe Klecker

110m hurdles: Grant Holloway, Devon Allen, Daniel Roberts

400m hurdles: Rai Benjamin, Kenny Selmon, David Kendziera

long jump: JuVaughn Harrison, Marquis Dendy, Steffin McCarter

triple jump: Will Claye, Donald Scott, Chris Benard

big jump: Harrison, Darryl Sullivan, Shelby McEwen

Pole vault: Chris Nilsen, Sam Kendricks, KC Lightfoot

shot put: Ryan Crouser, Joe Kovacs, Payton Otterdahl

disk: Mason Finley, Reggie Jagers, Sam Mattis

javelin: Curtis Thompson, Michael Shue

hammer: Rudy Winkler, Daniel Haugh, Alex Young

decathlon: Garrett Scantling, Steven Bastien, Zach Ziemek

4×100 relay pool: Micah Williams, Cravon Gillespie; 4×400 relay group: Bryce Deadmon, Will London (alternate)

20 km walk: Nick Christie; marathon: Galen Rupp, Abdi Abdirahman, Jake Riley

The female team

100m: Javianne Oliver, Teahna Daniels, Jenna Prandini, Gabby Thomas (100, 4×100 relay)

200m: Thomas, Prandini, Anavia Bataille

400m: Quanera Hayes, Allyson Felix, Wadeline Jonathas, Kendall Ellis (400, 4×400 relay)

800m: Athing Mu, Raevyn Rogers, Ajee Wilson

1,500 m: Elle Purrier, Cory McGee, Heather MacLean

3000m: steeplechase: Emma Coburn, Courtney Frerichs, Val Constien

5,000 m: Elise Cranny, Karissa Schweizer, Rachel Schneider

10,000 m: Emily Sisson, Schweizer, Alicia Monson

100m hurdles: Harrison, Christina Clemons, Gabbi Cunningham

400m hurdles: McLaughlin; Dalilah Mohammed; Anna cockrell

long jump: Brittney Reese, Tara Davis, Quanesha Burks

triple jump: Ketura Orji, Tori Franklin, Jasmine Moore

big jump: Vashti Cunningham, Rachel McCoy, Tynita Butts-Townsend

Pole vault: Katie Nageotte, Morgann LeLeux, Sandi Morris

shot put: Jessica Ramsey, Raven Saunders, Adelaide Aquilla

disk: Valarie Allman, Rachel Dincoff, Kelsey Card;

javelin: Maggie Malone, Kara Winger, Ariana Ince

hammer: DeAnna Price, Brooke Anderson, Gwen Berry

heptathlon: Annie Kunz, Kendell Williams, Erica Bougard

4×100 relay pool: English Gardner, Aleia Hobbs

4×400 relay pool: Kaylin Whitney, Lynna Irby

4×400 mixed relay pool: Taylor Manson, Shae Anderson (alternate)

20 km walk: Robyn Stevens

marathon: Sally Kipyego, Molly Seidel, Aliphine Tuliamuk

(Photo: Patrick Smith / Getty Images)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *