Class 1-2 District Athletics Results | Sports

Class 1 District 1 at Grandview, May 7

GIRLS

Crystal City Section Qualifiers; top four qualify for state

100 meters: 4. Lexi Thurman, 13.78

1600: 3. Lauren Hartmann, 5:43.48

3,200: 3. Lauren Hartmann, 13:15.89

Pole vault: 1. Claire Marlow, 2.47 meters; 2. Katie Tipton, 2.17

BOYS

110 high hurdles: 2. Camden Mayes, 17.16

4x100m relay: 3.47.57 (Caden Raftery, Zachary Miller, Camden Mayes, Kanden Bolton)

High jump: 1. Kanden Bolton, 1.83

Long jump: 1. Kanden Bolton, 6.46; 2. Camden Mayes, 6.04

Class 2 District 1 at Grandview, May 7

GIRLS

Section qualifiers for Grandview, St. Pius X; top four qualify for state

400-metre race: 1. Catherine Wakeland, Grandview, 1:02.30; 3. PJ Krodinger, St. Pius, 1:04.71; 4. Anna Belle Wakeland, Grandview, 1:04.92

1600:3. Rachel Eimer, St. Pius, 6:04.32; 4. Katelyn Terrell, Grandview, 6:09.30

3,200:1. Reagan Edwards, St. Pius, 13:14.45; 2. Katelyn Terrell, Grandview, 1:16.50 p.m.; 3. Michelle Eimer, St. Pius, 13:20.22

300 hurdles: 1. Maggie Boker, 48.57

4×100 Relay: 2. Grandview, 53.03 (Maggie Boker, Danielle McClune, Natalie Moore, Bridgett Morris

4×200 Relay: 1. Grandview, 1:50.90 (Maggie Boker, Bridgett Morris, Anna Belle Wakeland, Catherine Wakeland)

4×400 Relay: 1. Grandview, 4:25.98 (Anna Belle Wakeland, Maggie Boker, Bridgett Morris, Catherine Wakeland); 2. St. Pius, 4:32.32 (Emma DeCosty, Katelyn Rakers, Rachel Eimer, PJ Krodinger)

4×800 Relay: 2. Grandview, 11:02.58 (Savannah Patterson, Erica Record, Katelyn Terrell, Catherine Wakeland); 3. St. Pius, 11:06.62 (Katelyn Rakers, Reagan Edwards, Michaela Eimer, Rachel Eimer)

High jump: 3. Anna Belle Wakeland, 1.54 meters; 4. Bridget Flanagan, St. Pius, 1.44

Shot Put: 1. Irene Rodriguez of Peso, Grandview, 10.68; 2. Hannah Burch, St. Pius, 10:44 a.m.; 3. Natalie Moore, Grandview, 9.96

Disc: 1. Irene Rodriguez de Peso, Grandview, 30.56; 4. Hannah Burch, St. Pius, 27.90

BOYS

400: 4. Devin Parker, Grandview, 53.72

3200:4. Blaise Cheaney, St. Pius, 12:11.89

110 high hurdles: 4. Joseph Lehn, Saint-Pie, 17.11

4×400 relay: 2. Grandview, 3:44.84 (1) Royce Haynes, Brennan Barrale, Camron Hagen, Devin Parker); 4. St. Pius, 4:52.98 (Samuel Eimer, Jonathan Halfmann, John Whitman, Filippo Davella)

4×800 Relay: 3. St. Pius, 9:30.28 (1) Blaise Cheaney, Jonathan Halfmann, Joseph Halfmann, Andrew Hentz)

High jump: 3. Devin Parker, Grandview, 1.73; 4. Asa Faust, Grandview, 1.68

Long jump: 3. Asa Faust, Grandview, 5.81

Triple jump: 4. Asa Faust, Grandview, 11.23

Record: 2. Nate Ruble, St. Pius, 43.13

You may also like...