TRACK & FIELD: Cherokee Middle hosts meet

Pen staff report

The Cherokee Middle School (CMS) track and field team hosted a meet on Monday, March 14 with six other participating schools including: AC Reynolds Middle, EB Aycock Middle, Hiwassee Dam/Ranger Middle, Murphy Middle, Swain Co. Middle and The Learning Center Charter School.

Here are the results of all CMS participants by nc.milesplit.com:

Girls

100M Dash

7 – Deanna Long 16.34

9 – Anie Mora 16.74

10 – Roxy Solis 16.94

11 – Khloe Cucumber 17.04

12 – Elizabeth Myers 19.84

200M Dash

5 – Deanna Long 34.64

7 – Khloe Cucumber 36.04

8 – Anie Mora 36.64

9 – Roxy Solis 38.14

11 – Elizabeth Myers 42.34

800m race

6 – Yvonne Saunooke 3:15

12-Audrina Cooper 3:36

13 – Kiera Toineeta 3:37

14- Laylah Thompson 3:38

15 – Kaidyn Rod 3:40

16- Keysa Ann Collins 3:44

1600M run

3 – Yvonne Saunooke 6:45.30

100m hurdles

4 – Maya Brabham24.64

4x100M Relay

3 – Team Cherokee 1:08.04

4x800M Relay

3 – Cherokee Team 13:37.50

Disk

7-Annie Tramper 51-7

8 – Ava 49-0 rod

12 – Mia Lane 45-0

14 – Laylah Thompson 43-0

16 – Lily Pheasant 41-2

19 – Kylane Sampson 27-10

Shot put

4 – Laylah Thompson 25-8

5 – Mia Lane 24-0

6 – Briane Teesateskie 23-1

10 – Kylane Sampson 18-5

11 – Lily Pheasant 18-1

15 – Ava Rod 17-1

Boys

100M Dash

8 – Kyitan Johnson 13.84

12 – Saunooké Utsela 15.54

13 – Kaden Stephens 15.64

200M Dash

8 – Samuel Hernández 29.14

11 – Utesela Saunooke 32.84

12 – Kaden Stephens 34.84

400M Dash

3 – Samuel Hernández 1:07.04

800m race

1 – Swimmer Ogana 2:29.00

6 – Tayvin Bark 2:54.60

1600M run

1 – Tayvin Bark 5:51.60

4x100M Relay

6 – Team Cherokee 1:01.34

4x800M Relay

1 – Team Cherokee 11:09.10

long jump

3 – Kyitan Johnson 15-2

Triple jump

1 – Swimmer Ogana 33-1.25

Disk

5 – Zaynon Taylor 91-0

8 – Jayden Tramper 78-9

11 – Christian Agreement 60-6

12 – Reginald Hyatt 60-4

Shot put

3 – Jayden Tramper 33-6

4-Zaynon Taylor 32-9

10 – Christian Grant 25-8

12 – Reginald Hyatt 23-6

You may also like...