Zone Track and Field State Qualifications | Sports

Wester Slope Qualifiers

This is based on the ranking of the top 18 in each event. In Class 1A, the state qualifiers are 9. The qualifiers listed are based on the Colorado High School Activities Association “Heat Sheets”.

McGinley Zastrow – 800, 1600

Tanner Sawyer – Shot Put

Jadyn Heil – 1,600, 3,200

Gracie Lloyd – High Jump

Relay: 4×800, 800 medley

Justin Blanton – 100, 200, 400

Miller Jones – Triple jump, high jump

Donovan Kemp – 100, 200, 400, long jump

Isaac Renfrow – 110 hurdles, 300 hurdles

Tristian Spence – 800, 1600, 3200

Amelia Moore – 100 hurdles, 300 hurdles, long jump

Sailer Warinner – Shot Put

Gabrielle Horton – 300 hurdles

Alexis Chelle – 800, 1600, 3200

Gabriella Yanowich – Triple jump

Taylor Foster – 100, 200

Taylor Yanosky – Discus shot put

Nathan Scharnhorst – 100, 200

Damien Gallegos – 400, long jump

Relay: 4×100, 4×200, 4×400, 4×800

Daniel Carreon – 300 hurdles, long jump, triple jump

Kade Bishop – Long jump

Patrick Whitt – Pole Vault

Josh Straw – Pole Vault

Relay: 4×100, 4×200, 4×400

Raelee McCurdy – 100, long jump

Keely Porter – Discus, shot put

Baili Hulet – High jump

Sage Allen – Pole Vault

Abilaile Pinkerton-Sparkman – Pole Vault

Hunter Jordan – 200, 400

Logan Tullis – 110 hurdles, 300 hurdles

Pepe Hofer – 110 hurdles, high jump

Cris AleJandre – Discus shot put

Blake Tullis – Discus shot put

Brysen Harris – High Jump

Relay: 4×100, 4×200, 4×400, 4×800

Blaine Peebles – 110 hurdles, 300 hurdles

Christian Matus – Shot Put

Markem Buzzell – Discus, shot put

Relay: 4×100, 4×200, 4×400

Alister Birk – 1,600, 3,200

Ace Connolly – High Jump

Jeremy Woodward – 100, long jump, triple jump

Colby Clatterbaugh – 400, high jump, pole vault

Brendan Clatterbaugh – 300 hurdles, pole vault

Zach Eskelson – Shot Put

Cooper Main – High jump, pole vault

Ryan Phelan – Triple Jump

Relay: 4×100, 4×200, 4×400

Relay: 4×100, 4×200, 4×400

Tyler Boger – 110 hurdles, 300 hurdles

Kade Sackett – 800, triple jump

Relay: 4×200, 4×400, 4×800

Kenyon Cochrane – Chat

Timothy Scoggins – High Jump

Andrew Dorris – 800, high jump

Maddie Grossman – 3,200

Hartofil de Vienne – High jump

Megan Jenkins – 100 hurdles, 300 hurdles, triple jump

Kammie Henderson – High Jump, Shot Put

Aspen Furubotten – 100 hurdles, 300 hurdles

Taelor Mills – 100 hurdles

Olivia Madden – 300 hurdles, triple jump

Elizabeth Brooks – Discus shot put

Tristy Keller – Shot Put

Brook Claridge – Shot Put

Hadassah Payne – High Jump

Relay: 4×100, 4×200, 4×400, 4×800, 800 strokes

Kacie McCollum – 200, 300 hurdles, long jump

Indigo Miller-Barnes – 800

Vianny Mendoza – Shot Put

Lottie Hollenbeak – Triple Jump

Relay: 4×100, 4×200, 4×400, 4×800, 800 strokes

Elia Ellenberger – 400, triple jump

Hailey Emmons – Shot Put

Relay: 4×100, 4×200, 4×400, 800 strokes

Meloni Miller – Discus shot put

Jayden Overton – 100 hurdles

Brighton Bair – 1,600, 3,200

Hailey Knowles – Chat

Ruby Holliday – High Jump

Aspen Merrifield – Pole Vault

Relay: 4×100, 4×200, 4×400

Relay: 4×100, 4×200, 4×400, 4×800, 800 strokes

Alex Mendoza— 400, 100 hurdles, 300 hurdles, high jump

Mary Scoggins – 800, long jump, triple jump

Hailey Burr – 100 hurdles, 300 hurdles

Maya Mercado – High Jump

Relay: 4×400, 800 medley

Wes Ryan – 100, high jump, long jump

Jaden Jordan – 100, 300 hurdles, long jump

Trevor Lewis – 800, 1600, 3200

Scottie Vines – High Jump

Lisa Sutherland – 100, 100 hurdles, 300 hurdles

Jaimelynne Taylor – High Jump

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *